Saç Bakımında Keratin Nedir ? Etiketleri: ,

Saç Bakımında Keratin Nedir ?

Bu yazımızda keratin nedir sorusunu yanıtladıktan sonra keratin saç bakımı ile ilgili merak ettiğiniz hususları kısaca açıklamaya çalışacağız.

Keratin nedir ?

Keratin derimizde, saçımızda, tırnaklarımızda ve dişlerimizde bulunan bir maddedir. Pekçok zaman saçımızdaki keratin, ısıya ya da kimyasallara maruz kalınca zarar görmeyle karşı karşıyadır. Bu saçın uçlarının birbirine dolaşmasına ve dengesinin bozulmasına ve saçın donuk, baş edilemez bir görünüme sahip olmasına neden olur.

Keratin saç bakımı için kullanılan keratin, hayvan yünü gibi kaynaklardan elde edilir ve karışımı yapılır. Bu ürünü saçınıza takviye olarak uyguladığınızda keratin saçın genel yapısını düzeltir ve saça dolgunluk kazandırır. Bu saç düzleştirme tekniği saça; parlak, düz bir görünüm ve aynı zamanda güneş ışığı, rüzgar veya aşırı ısı değişiklikleri gibi elementlere karşı direnç kazandırır.

Keratin saç bakımı :

Keratin saç bakımı, gün geçtikçe daha fazla insanın saçlarını güçlendirmek için tercih ettiği yeni saç bakımı olarak görülmektedir. Keratin saç bakımı, yalnız saçın ipeksi, parlak ve düzenli olmasını değil aynı zamanda baş edilemez kıvırcık saçlara da çare olabilmektedir.

Eğer istediğiniz kıvırcık olmayan, tam düz saçlar ise keratin saç bakımı sizin için en iyi bakım olabilir. Amerikadaki birçok bakım salonu artık keratin saç bakımını inatçı kıvırcık saçları düzleştirmek için artan bir şekilde kullanmaktadırlar. Keratin saç bakımı, yalnızsa saçların parlak ve düz bir görünüm sağlanması için değil aynı zamanda kıvırcık saçların kolayca şekil almasını sağlamak için de kullanılır.

Peki hangi keratin saç bakımını seçmeliyim?

Amerika’da, Brezilya keratin saç bakımı saç düzleştirme tedavisini yapan pek çok bakım merkezi şuan popüler durumda.
Ancak Allure Magazine gibi kaynakların iddia ettiğine göre en popüler Brezilya keratin saç bakım yöntemlerinden bazıları, Kozmetik İçeriği Denetim Uzman Heyeti tarafından güvenilir bulunan yüzde 0,2 den 10 kat daha fazla suda ve alkolde çözünen renksiz bir gaz olan formeldehit içermektedir.
Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu halen kozmetik ürünleri düzenlememekte ancak escova progressiva tedavisinin güvenli olup olmadığını soruşturuyor. Bu yüzden saçınız için herhangi bir keratin saç bakımı seçmeden önce içeriğindeki formeldehit oranının yüzde 0,2 oranından daha az olup olmadığını kontrol etmeniz çok önemlidir.

Keratin saç bakımı uygulaması:

Keratin saç bakımı bu alanda uzman çalıştıran bakım merkezlerinde yapılmalıdır. Bu konudaki uzman, saçınız durumu ve yapısına göre ölçünün ne olacağı ve bakım sonrası etkiler hakkında sizi bilgilendirmelidir. Saçınız yıkanırken ve biçim verilirken saç uzmanı yapılan keratin karışımı uygulamasına başlar. Karışım, saça uygulanır ve dış ölü deri tabakasını kurutmak için 450 degreeF ısıya ayarlanan saç maşası kullanılır, böylece nemin içeri girmesi ve saçı bloke etmesi önlenir. Ürün suyla durulanırken ilk başta saç çok düz görülebilir ancak daha sonra doğal bir gevşeme olacak ve görünümü düzelecektir.

Keratin saç bakımı nasıl devam ettirilmeli?

Keratin saç bakımı uygulandığında saçınızı 72 saatten önce yıkamamalısınız. Saçınıza bu uygulamadan itibaren 3 gün boyunca at kuyruğu, saç bandı, saç tokası gibi hiçbir işlem yapmayın. 72 saat sonra keratin saç bakımının etkisini artırmak için saçınızı sodyum klorit keratin saç bakımı şampuanı ve iyi bir arındırıcı gibi özel saç bakım ürünüyle yıkamanız gerekmektedir.

Fayda ve Dezavantajları:

En kalıcı saç düzleştirme ürünleri ve tedavileri genelde saçı kurutan ve saça zarar veren sert kimyasallar içerir. Ancak keratin saç bakımını düşünenler için iyi bir haber; bu işlemde zararlı bir kimyasal olmadığıdır. Tam tersine keratin saç bakımı, aktif keratin içeriğinin yardımıyla saça ferahlık vererek saçın gevşemesini ve düzleşmesini sağlar. Keratin saç bakımı, en çok geçmişte saç boyası, renklendiricisi veya kimyasallar kullanmışlarda işe yarar çünkü keratin kırılgan, kuru saçları iyiden iyiye birleştirir, güçlendirir.

Bu ürünün en önemli dezavantajı maliyetidir. 3-5 ay arası süren bu tedavi biraz maliyetli olabilmektedir. Ayrıca keratin formulü genellikle kanser üretebilen ve göze ve ciğerleri tahriş etme olasılığı olan formaldehit içerir. Bu nedenle eğer tedavi yapılan oda iyi havalandırılmazsa kişinin yanma hissi gibi belirli yan etkilere maruz kalması küçük bir olasılık olarak bulunmaktadır. Keratin saç bakımının yapabileceği diğer çeşitli yan etkiler; saç renginin solması ve saçın zarar görmesi, saç dökülmesi ve kuruluk olabilir.

Keratin saç bakımı için en iyi yol, keratin saç bakımını uygulayacak bir uzman araştırmaktır.

Related posts:

  1. Peeling Nedir, Yüz Peelingi Tarifleri

Saç Bakımında Keratin Nedir ? konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Filed under: Saç ve Cilt Bakımı

SacDokulmesiBakimi.Net » Saç ve Cilt Bakımı » Saç Bakımında Keratin Nedir ?

One Response to "Saç Bakımında Keratin Nedir ?"

  1. Loreal, Dove, Gliss Saç Bakım Maskeleri Karşılaştırma | Kadın ve Güzellik | Kadına Dair says:

    […] Keratin derimizde, saçımızda, tırnaklarımızda ve dişlerimizde bulunan bir maddedir. Pekçok zaman saçımızdaki keratin, ısıya ya da kimyasallara maruz kalınca zarar görmeyle karşı karşıyadır. Bu saçın uçlarının birbirine dolaşmasına ve dengesinin bozulmasına ve saçın donuk, baş edilemez bir görünüme sahip olmasına neden olur.Keratin saç bakımı için kullanılan keratin, hayvan yünü gibi kaynaklardan elde edilir ve karışımı yapılır. Bu ürünü saçınıza takviye olarak uyguladığınızda keratin saçın genel yapısını düzeltir ve saça dolgunluk kazandırır. Bu saç düzleştirme tekniği saça; parlak, düz bir görünüm ve aynı zamanda güneş ışığı, rüzgar veya aşırı ısı değişiklikleri gibi elementlere karşı direnç kazandırır. (http://www.sacdokulmesibakimi.net/sac-ve-cilt-bakimi/keratin-nedir-keratin-sac-bakimi.html) […]