Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı ? Etiketleri: ,

Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı ?

Bu yazımızda cildi nemlendirmek için ne yapmalı sorusunun yanıtına cildi nemlendiren besinler ile birlikte değineceğiz.

Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı ?

Gerekli önlemlerin alınması halinde kış mevsiminde bile sağlıklı bir cilde sahip olmanın mümkün olduğunu dile getiren Memorial Etiler Tıp Merkezi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Zerrin Baysal; cilt kuruluğuna ilişkin ve cildi nemlendirmek için ne yapmalı sorusuna da yanıt olabilecek şu açıklamaları yapmıştır:

“Sıklıkla yıkanmak ve yıkanırken çok sıcak su kullanmak deri yağlarını azaltarak derinin daha fazla kurumasına neden olur. Deri kaşınır, kızarır, hatta kuruluk egzaması gelişebilir. Banyo sırasında kullanılan ürünlerin kremli olması, özel banyo yağlarının kullanılması ve banyo sonrasında deri nemli iken bir nemlendirici balsamın tüm vücuda uygulanması cilde ihtiyacı olan nemi kazandıracaktır. Soğuk havadan daha az etkilenmek için, dışarı çıkarken, güneş koruyucu özelliği olan bir nemlendirici kullanılmalıdır. Ayrıca mümkün olduğu kadar açıkta kalan bölgelerin şapka, gözlük, eldiven, atkı ile örtülmesi gerekir.

Yünlü ve sentetik kıyafetlerin deriyle direkt temasının engellenmesi ile kaşıntı ve kuruluğun azalacağını aktaran Baysal, özellikle yüzdeki kuruluk, morluklar ve torbalaşma gibi sorunlar için hekime danışarak uygun nemlendiricinin kullanılması gerektiğini aktardı. “Yüzdeki kuruluk, gözaltındaki morluklar, torbalaşma ve matlaşma kişiyi daha yaşlı göstereceğinden uygun bir nemlendirici kullanmak vazgeçilmez olmalıdır. Kişinin deri özelliğine göre kullanılacak nemlendirici seçimi mutlaka hekime danışılarak seçilmeli, uygun olmayan ürünlerin deriye daha da zarar vereceği unutulmamalıdır.”

Cildi Nemlendiren Besinler: Cilt sağlığı ve güzelliğinin sağlıklı beslenmeyle yakından ilgili olduğunu belirten Baysal, “Bol su içmek, taze meyve ve sebze tüketmek, ceviz, fıstık, fındık, kuru kayısı ve havuç yemek cildin ekstra nemlenmesini sağlayacaktır.” diyerek cildi nemlendiren besinler konusunda da ipucu vermektedir.

şeklinde konuştu.
Kaynak: CİHAN

Related posts:

  1. Cildi Güzelleştiren Yağlar Meyveler Besinler
  2. Cildi Güzelleştiren Maskeler
  3. Ağız Çevresinde Kuruluk

Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı ? konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Filed under: Saç ve Cilt Bakımı

SacDokulmesiBakimi.Net » Saç ve Cilt Bakımı » Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı ?

Comments are closed.