Hangi Vitaminler Saça İyi Gelir ? Etiketleri: , ,

Hangi Vitaminler Saça İyi Gelir ?

Günümüzdeki telaşlı ve hızlı yaşam tarzı pek çok saç problemine neden olmaktadır. Artık saç çizgisinin geri çekilmesinin yalnızca yaşlılarla sınırlı olmadığı gözlemlenmektedir. 30’lu yaşlarda ve hatta daha genç yaştakilerin de saç seyrelmesi şikayetlerinde bulunabilmektedirler. Temel besin alımındaki yetersizlikler erken saç dökülmelerinin en önemli nedenlerinden biridir Saç dökülmesini önlemek için zengin vitamin içerikli beslenmeyi takip etmek saçın yeniden gelişimini sağlayabilir.

Peki bunun için hangi vitaminler saça iyi gelir sorusu aklımıza gelecektir. Bu soruya yanıt olabilmesi için saça iyi gelen vitaminleri aşağıda kısaca belirteceğiz.

Saça iyi gelen vitaminler – saçı besleyen vitaminler :

Hangi vitaminler saça iyi gelir sorusu üzerine doktorlar B, A, C ve E vitaminlerinin saç dökülmesini önlemede doğal tedavi sağladığı konusunda hemfikirlerdir. Saça iyi gelen vitaminler önem sırasına göre aşağıda açıklanmıştır.

B Vitamini: Beslenmenizde B vitamini destekli yiyecekler almadıkça saç dökülmesi sorununda bir gelişme beklemeyin. Sağlıklı saç gelişimi için başka bir şey B vitamini yetersizliğini gideremez. Yeterli miktarda B vitamini sağlayan besin almayan biri saç dökülmesi konusunda fazla endişelenmemelidir. B3, B6 veya B12 hepsi saç gelişimini harekete geçirmek için temel vitaminlerdir. B vitaminine ait biotin ve folik asit dökülen saçı önlemede eşit öneme sahiptirler. Bunlar, saç dökülmesi tedavisinin ihtiyaç duyduğu besinlerdeki tüm olası doğal B vitamini kaynaklarını içerir. B vitamini açık bir şekilde saç gelişimi için en iyi vitaminlerden biridir. B vitamini, balık ve yumurta gibi protein açısından zengin gıdalarda bol miktarda bulunur.

A Vitamini: Saç dökülmesini önlemek için vitaminlerden bahsederken A vitamini unutulmamalıdır. Normal bir saç gelişim sürecini sürdürmesi için vücudun gerekli günlük A vitaminini alması gerekir. Bu temel bir besin olmaksızın saçı sağlıklı bir şekilde uzatmak mümkün değildir. A vitamini eksikliğinde saç folikül hücreleri, saç dökülmesine sebep olan serbest radikallerin zararlarına karşı hassas olur. Bu yüzden her gün zengin A vitamini içeren gıdalarla beslenme erkek ve kadın tipi kelleşmeyi önlemede ön koşullardan biridir. Bu dökülen saçların tedavisindeki en etkili tedavidir. Genel A vitamini kaynaklarından bazıları; yeşil yapraklı sebzeler ve günlük süt, yoğurt gibi ürünlerdir.

C Vitamini: C vitamini temel olarak saç dökülmesini önlemeye büyük ölçüde katkı sağlayan bir antioksidandır. Vücudumuzda oksidan oluşumu süresince üretilen serbest radikaller, moleküller saç kırılması ve zayıflamasının sorumlusudur. Saç zayıfladığında muhtemelen başta kalmayacaktır. Ancak zengin antioksidan içerikli yiyeceklerin alınmasıyla bu engellenebilir. Eğer doğal antioksidan kaynakları, öğünlerimizin ayrılmaz bir parçası olursa serbest radikallerin tahrip etkileri zararlı olamaz. Bir başka deyişle beslenmemizdeki C vitamini eksikliği sonunda aşırı saç dökülmesine neden olacaktır. Portakal, greyfurt gibi narenciyeler ve maydonoz, yeşil biber çok iyi C vitamini kaynakları olarak bilinirler.

E Vitamini: Saç dökülmesini önlemek için kafadaki kan akışını harekete geçiren besinleri almayı doktorlar bir çözüm olarak sunarlar. Kan, yenilen yiyeceklerden alınan tüm besinlerin kafada yer alan saç köklerine naklini sağlar. Çalışmalar E vitaminin kafa bölgesindeki kan sirkülasyonunun artmasında önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Kafaya ulaşan kan miktarındaki artış aynı zamanda saçı besleyen öğelerin de artmasını sağlar. Bu kafa bölgesini besler ve saç dökülmesini önler. Hiç şüphe yok ki E vitamini kadınlar için saç gelişimi sağlayan vitaminlerin en iyisidir.

Saç sağlını korumak için ilave vitamin de alınabilir. Dürüst olmak gerekirse eğer bir kişi dengeli bir beslenme takip ederse ilave vitamine gerek kalmaz. Ancak ilave vitamin almak isteyenler uygun dozları için doktora danışmalılar.

Saç dökülmesini önlemek için saça iyi gelen vitaminler, saçı besleyen vitaminler dışında, saçın yıllarca aynı parlaklığa sahip olması için uygun saç bakım ürünleri seçilmelidir. Saçı bitkisel şampuanla yıkma ve gün aşırı kafa derisine Hindistan cevizi yağıyla masaj yapmak gibi saç bakım önerilerini takip etmeniz saç incelmesinin önlenmesine yardımcı olabilir.

Related posts:

  1. Saç Dökülmesine Altertanif Tıp
  2. Doğal Kepek Tedavisi ile Kepeğe Son

Hangi Vitaminler Saça İyi Gelir ? konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Filed under: Saç Dökülmesi

SacDokulmesiBakimi.Net » Saç Dökülmesi » Hangi Vitaminler Saça İyi Gelir ?

Comments are closed.