Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri, Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer Etiketleri: , ,

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri, Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer

Doğum sonrası saç dökülmesi nedenleri ve doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer sorularınızın yanıtını aşağıda bulabilirsiniz.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi:

Akademi Saç Terapi Merkezi Saç Sağlığı Uzmanı (Trikolojist) Burcu Çayözü doğum sonrası saç dökülmesi durumunun normal bir süreç olduğunu belirterek aşağıdaki bilgileri verdi:

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri:

“Doğum sonrası saç dökülmesi sorununun sebebi, hamilelik boyunca yüksek seyreden östrojen hormonunun doğum sonrasında normal seviyesine inmesidir.

Hamilelik boyunca, östrojen hormonunun yükselmesi sebebiyle saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresinde kalır. Çok az saç normal döngüsü olan dökülme evresini yaşar. Hamilelik boyunca dökülmeyen saçlar ise doğumdan sonraki 2-6 ay arasında doğal olan dökülme evresini – toplu halde- gerçekleştirip yenilenir. Dolayısıyla normal koşullarda bu geçici bir saç dökülmesidir ve kalıcı bir saç kaybı yaşanmaz. Saçlar zaman içinde aynen geri kazanılır. Ancak hamilelik sonrası dönemin fiziksel olarak da zorlayıcı bir dönem olduğunu unutmamak gerekir. Uykusuzluk, emzirme gibi aktiviteler fazla enerji sarf ettirdiği için vücudu zorlar. Bir de saç dökülmesinin yarattığı stres eklenince süreç daha da zorlaşır ve uzayabilir. Bu dönemde annenin kansız kalmamasına önem verilmeli ve başka bir sağlık sorunu olmadığından emin olunmalıdır. Bunun dışında saç deri sağlığı da saçın sağlıklı dönüşünde önemli rol oynar. Saçın günlük yıkanması ve kaliteli marka şampuanların kullanılması da önemlidir.”

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer ?

Saç Sağlığı Uzmanı (Trikolojist) Burcu Çayözü, doğum sonrası saç dökülmesi ne kadar sürer sorusuna yanıt olabilecek şekilde, normal koşullar altında doğumdan yaklaşık bir yıl sonra saçların normal haline geri döndüğünü vurgulayarak;

“Çok ender rastlansa da, bazı kadınlar doğum sonrası saçlarının hiçbir zaman eskisi gibi olmadığını gözlemler. Bu durumun sebebi genellikle sağlık problemleri, stres, saça taşınan besin ve oksijenin azalması veya demir eksikliğine bağlı kansızlıktır. Piyasada satılan ‘saç çıkarır veya dökülmeyi durdurur’ vaadinde bulunan ürünlere bu süreçte fazla güvenmemek gerekir. Doğum sonrası saç dökülmesi 4 aydan fazla aynı yoğunlukta devam ederse veya yeni çıkan saçların kalitesi eskisinden farklıysa öncelikle bir uzmandan yardım almak gerekir,”diye ekledi.

Related posts:

  1. Hamilelik Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir ?
  2. Saç Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm
  3. Kepeklenme ve Saç Dökülmesi, Kepeklenmeye Çözüm
  4. Saç Seyrekliğine Çözüm, Saç İçin Vitaminler

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri, Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer konusunu paylaşmaya ne dersiniz?

Filed under: Saç Dökülmesi

SacDokulmesiBakimi.Net » Saç Dökülmesi » Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nedenleri, Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer

Comments are closed.